Cinstirea Sfintei Cruci în Municipiul Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 17, 2019

Sfintele slujbe au fost rânduite de către Protopopiatul Botoşani în dreptul edificiului construit în anul 2000, în apropierea Bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul”. Ca în fiecare an, creștinii din Botoșani au venit cu mic cu mare, cu busuioc, cu flori şi cu lumânări aprinse, să participe la slujba oficiată de către un sobor de 24 preoți, în frunte cu părintele Lucian Leonte, protopop de Botoşani. Ctitorul monumentului, Ionel Ţâmpău, a întâmpinat cu dragoste soborul de preoți, arătându-și mulțumirea față de prezența mulțimii de oameni. În timpul slujbei, pe fețele credincioșilor s-a putut citi dragostea și râvna pentru cinstirea Sfintei Cruci și nădejdea în „semnul biruinței” pentru un viitor binecuvântat. Tinerii din Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” și cântăreții bisericești din municipiul Botoșani au oferit răspunsurile la slujbă, antrenând spre cântare pe toți cei adunați în jurul Sfintei Cruci şi umplând văzduhul cu cântări duhovnicești închinate semnului biruinței. După terminarea slujbei, în cuvântul de învățătură, părintele protopop Lucian Leonte a vorbit despre cinstirea Sfintei Cruci și rolul ei în viața oamenilor, dar și despre datoria de a învăța și pe urmașii noștri frumusețea credinței ortodoxe: „E nevoie să sfințim în întregime viața noastră, a tinerilor, a copiilor noștri prin puterea Sfintei Cruci. De aceea, să umplem bisericile ca să golim spitalele și penitenciarele! Dacă nu o să învățăm copii să vină la biserică să ia puterea binelui cea dumnezeiască, ei vor căuta <<altă putere>>. Verificați ce primește copilul în sufletul şi în mintea sa. Fiți foarte atenți că suntem responsabili cu toții! Să fim uniți în lupta aceasta duhovnicească! Să ne luptăm să fim mai buni, mai răbdători, mai blânzi şi mai curați la suflet!”. La final, părintele protopop a mulțumit domnului Ionel Țâmpău și tuturor celor care s-au implicat în desfășurarea acestui moment duhovnicesc. (Pr. Petru Fercal, misionar protopopesc al Protopopiatului Botoşani, C. Ciofu)